Primară Berești

Crează cont

Termeni si condiții

Scurt istoric al localității și Școlii Berești

Deși nu se cunoaște data apariției  satului Berești, denumirea acestuia se  regasește într-o monografie din anul  1904, numele provenind de la boierul  Bereșteanu, ce stapânea moșiile din  zonă.
     Primele inceputuri de școlarizare
 a copiilor de varstă școlară se  amintesc in deceniul al VII-lea din  secolul XIX. Până atunci, cititul și  scrisul erau cunoscute de preotul  satului. Școala Primară a fost  înființată la 20 martie 1879, primul  învățător fiind preotul Vasile Catană.      Alți învătători, înscriși in Cartea  Școlii, în perioada 1962-1963, sunt:  Ichim Gheorghe, Ichim Maria, Nițescu  Elena, Cândea Mărioara, Cândea  Gheorghe, Vetrea Valeria, Istrate Veta,  Corobană Eugen.

• Mesaje pentru elevi/părinți

• Mesaje pentru cadre didactice

• Provocare semestrială

• Zona IT

• I.S.J. Bacău

• Ministerul Educaţiei Naţionale

Şcoala Gimnazială Sascut, structura Berești, localitatea Sascut, judeţul Bacău, tel: 0234280838, e-mail: scoalaberesti@yahoo.com

Built entirely by thematic_design@hotmail.com
  Site optimizat pentru mozilla firefox.